Kennel Lang - Opdræt af Field Trial Spaniels
Cindy har avlet bedste dansk opdrættede tæve 2008 - DK FTCH Langs D. Emma af Calisbrook
DK FTCH Sandhill Bonnie af Lang's
Race FT Springer Spaniel
Køn Tæve
Farve Brun / Hvid
Fødselsdato 08.02.1999
HD-status
Albuer
Øjenstatus PRA- og Cataractfri uden anmærkninger
  Far FarFar Oldefar
      FTCH Windmillwood Shot
    FTW Helots Predator Oldemor
  FTCH   Sealpin Motto
  Drumagrove Bruce Farmor Oldefar
  af Twinoaks FTCH Hammers Helmsman
    Barmag Bradie Oldemor
FTCH     Barmag Beth
Sandhill Bonnie  Mor Morfar Oldefar
af Lang's   FTW FTCH Rytex Rod
    Barmag Briskey Oldemor
  FTW af Lycik Barmag Beth
  Lycik Tiffany af Sandhill Mormor Oldefar
    FTCH FTCH Kenine Robb of Rytex
    Marsbrook Donna Oldemor
      FTCH Tan-Doerwen Smudge
Prøveresultater
Working test
Markprøver Åben kl.:  1. Vinder
Vinder kl.: 1. Vinder

Cindy er stammoder til mine hunde og i kraft af hendes egenskaber, er det den tævelinie som jeg vil forsøge at basere mit opdræt på, ved at prøve at fastholde hendes fremragende egenskaber.

Hun er ud af en meget stærk tævelinie. Hendes mor, Lycik Tiffany af Sandhill, er således FTW og hendes mormor er DK FTCH Marsbrook Donna, som blev Klubben for Field Trial Spaniels første Mesterskabsvinder i 1995.
Hun har en kuldsøster, DK FTCH Sandhill Bibbi af Odbjerg, som også er Mesterskabsvinder fra 2001.
Cindy's morfar, Barmag Briskey af Lycik, er også far til Mesterskabsvinderen fra 2004, DK FTCH Haycook's Jet

Hendes far er DK FTCH Drumagrove Bruce af Twinoaks som, gennem klubbens historie, vel er den hanhund der har avlet bedst.

Cindy har selv afkom som har vundet flere markprøver, bl.a. min egen tæve, Lang's Nala.
Hun har afkom med 4 forskellig hanhunde.
Fra samtlige kuld er der afkom som er præmieret - heraf 1 DK FTCH.

Afkom præmieret:

Markprøve mesterskab: 1 x 3. vinder - og årets bedst opdrættede tæve.

Vinderklasse:  3 x 1. vinder
                           3 x 2. vinder
                           3 x 3. vinder
                           2 x 4. vinder
                           5 x bestået

Åben klasse:   2 x 1. vinder
                           2 x 2. vinder
                           1 x 4. vinder